Kantar dla konia – charakterystyka

11 października 2020

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, gdyż jedyną różnicą między nimi jest brak wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie bardzo sporadycznie się rozstają. W następstwie tego musi on być dobrany do kształtu i rozmiaru głowy konia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem wybrać odpowiedni kantar? Na które jego cechy należy zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może podszywany?

W sklepach znajdziemy rozmaite typy kantarów: sznurkowe, taśmowe, skórzane czy podszywane. Te pierwsze, nazywane również halterami, są zalecane ze względu na sporą kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany bądź taśmowy. Znacznie wyższy komfort przynoszą kantary podszywane – na przykład prawdziwym bądź sztucznym futerkiem, które da się ściągnąć celem umycia. Taki kantar znakomicie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów albo ćwiczeń.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni holsztyńskich, fryzyjskich oraz arabskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie lub shire) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]