Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

24 maja 2021

Jeśli potrzebujesz zlecić badania psychologiczne Bielsko, zajrzyj na http://www.bielskobadania.pl.

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. W jaki sposób przebiegają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie aparaty wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – kto najczęściej podchodzi do testów?

Testom psychologicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i praktyczna

Badanie psychologiczne składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, dokładność działania oraz cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza głównie widzenie o zmierzchu, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr i równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]