Nie wyrzucaj – przetwarzaj! O odbiorze i utylizacji starych mebli

13 lipca 2022

Utylizacja starych mebli Kraków - kliknij tu po więcej szczegółów o tej usłudze.

Większość z nas na pewno dobrze zdaje sobie sprawę z problemu, jakie tworzą rzeczy, których od jakiegoś czasu już nie potrzebujemy, a których z różnych przyczyn nie chcemy się pozbyć. By nie zajmowały miejsca w domu, zazwyczaj chowamy je na strych, do piwnicy albo do komórki lokatorskiej. Problem jednakże w tym, iż po kilku miesiącach i w tych pomieszczeniach robi się na tyle ciasno, iż codzienne korzystanie z nich bywa do zniesienia. Dopiero to nakłania wielu z nas do przystąpienia do porządnego sprzątania, stanowiącego przesłankę do tego, by uwolnić się od zwalonych na kupę rzeczy. Takie duże porządki nierzadko planujemy również, kiedy dostajemy w spadku po kimś mieszkanie bądź nabywamy zaniedbaną nieruchomość. Warto więc mieć pojęcie, co zrobić ze nagromadzonymi przedmiotami i jak bez trudu wywieźć stare meble z mieszkania, piwnicy oraz poddasza.

Wywóz mebli – gdzie je przekazać?

Odpady takie jak połamane meble, sprzęt RTV i AGD, fragmenty ram okien czy połamane panele ścienne lub podłogowe nie powinny zostać wyrzucone do zbiornika przeznaczonego na śmieci zmieszane. Chcąc się ich pozbyć, możemy skorzystać z kilku rozwiązań. Pierwsze to osobiste przewiezienie ich do PSZOKU, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wymaga to jednak posiadania adekwatnie przestronnego bagażnika auta albo przyczepy. Drugie to skorzystanie z okresowej zbiórki takich śmieci. Te odbywają się z reguły w miesięcznych odstępach – do czasu zbliżającej się zbiórki jesteśmy zatem zobligowani znaleźć miejsce na zdeponowanie śmieci sporych rozmiarów. Najwygodniejsze jest trzecie wyjście – zamówienie kontenera na odpady, który po wypełnieniu odbierze odnajmujący go podmiot. Zadba on także o legalną utylizację jego zawartości. Przedsiębiorstwa wynajmujące kontenery często świadczą także fachowe wsparcie przy opróżnianiu komórki, poddasza lub całego mieszkania.

Utylizacja mebli – na czym się opiera?

Stare meble, jeśli zostaną przetransportowane do PSZOK-u albo podmiotu trudniącego się utylizacją zawodowo, nie muszą zostać spalone lub trafić na składowisko. Po rozebraniu ich na części podstawowe i posortowaniu ich według surowca, z jakiego są wykonane, mogą zostać powtórnie przetworzone i przyczynić się do wyprodukowania kolejnych sprzętów. Utylizacja mebli, a przede wszystkim drewna, z którego w większości się je wytwarza, sprowadza się zazwyczaj do ich przekształcenia w płyty wiórowe, które następnie mogą posłużyć do wyrobu kolejnych garderób, łóżek i półek.

Dane adresowe:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina

Mob.: +48 501 322 008
E-mail: [email protected]