Komu potrzebne są badania operatorów?

12 stycznia 2024

Chcesz sprawdzić, jak zamówić badania operatorów Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie sprawdź http://www.badaniabielsko.pl.

Do pracy w wielu profesjach niezbędne są właściwe uwarunkowania psychofizyczne. By dowiedzieć się, czy dana osoba je ma, wykonuje się specjalne testy. By je przeprowadzić, należy wybrać się do pracowni psychologicznej, a na ich przebieg w dużym stopniu rzutuje rodzaj profesji, w jakiej chce działać badany. Inne testy przeprowadzane są w przypadku prawników, inne natomiast dla operatorów wózków widłowych lub suwnic. Jak nietrudno stwierdzić, te ostatnie badania okazują się wykonywane znacznie częściej. Dobrze zatem powiedzieć parę zdań na temat tego, jak one wygląda, jakie akty prawne określają ich specyfikę i jakie predyspozycje są podczas nich sprawdzane.

Badania operatorów – co warto wiedzieć?

Częstotliwość oraz specyfikę badań operatorów wózków paletowych oraz innych maszyn stosowanych w fabrykach określa załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996. W jego myśl badania operatorów powinny być wykonywane co trzy albo cztery lata, poza osobami po 50 roku życia – ci mają obowiązek do przeprowadzania badań co 24 miesiące. Warto przy tym pamiętać, że przebieg testów może być zmodyfikowany, jeśli przeprowadzający je psycholog uzna, że niezbędne są inne testy lub niektóre elementy okażą się w tym przypadku niepotrzebne.

Jak wyglądają badania operatorów?

Początkowym etapem badań operatorów jest badanie osobowości, mające zwykle postać papierowego testu oraz test sprawdzający inteligencję. Następnie wykonywane są badania na refleks, opierające się zazwyczaj na wciśnięciu właściwego przycisku po zapaleniu lampki oraz sprawdzeniu, czy kandydat potrafi odpowiednio szybko zatrzymać wózek. Badania operatorów to także badania możliwości percepcji przestrzeni i wzorku – te drugie najczęściej wykonywane są w ciemni oraz z zastosowaniem stereometru.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]