Kilka słów o statuetkach pamiątkowych

21 marca 2021

Prestiż różnych konkursów i nagród zależy od kilku elementów. Jednym z najistotniejszych jest między innymi to, jakie odznaczenie dostaje nagrodzona nimi osoba. Wspaniałym tego mogą być statuetki wręczane zwycięzcom rozmaitych nagród kulturalnych. Każdy doskonale zna figurkę Złotego Niedźwiedzia bądź Oscara. Tak samo uznane są wyróżnienia otrzymywane w świecie sportu – przykładowo Puchar Stanley’a czy medale olimpijskie. Muszą o tym pamiętać pomysłodawcy wszystkich plebiscytów kulturalnych i sportowych chcący, żeby te w mgnieniu oka wypracowały swoją renomę i przy tym żywiołowo się rozwijały. Szczególnie, iż oryginalnych statuetek okolicznościowych jest dziś nadzwyczaj proste.

Statuetki okolicznościowe – niesłychanie ważna część kultury niemal wszystkich narodów

Statuetki jako rodzaj lauru wręczanego uzdolnionym osobistościom zwyciężającym w rozmaitych turniejach militarnych albo konkursach artystycznych znane były już w Starożytności. Szczególnym uznaniem cieszyły się rzecz jasna w starożytnej Grecji, a później w zbudowanym na jej spuściźnie Cesarstwie Rzymskim. W późniejszych wiekach ich prestiż nieco spadł, aby odrodzić się mniej więcej dwa stulecia temu. Obecnie puchary, statuetki oraz medale tworzą niezwykle ważną część kultury nieomal wszystkich narodów, a liczne z nich ma rangę internacjonalną – tu jako przykład należy wymienić m.in. Medale Noblowskie wręczane co roku uznanym badaczom, literatom i działaczom społecznym, a także Oscary za dokonania w dziedzinie sztuki filmowej.

Statuetki z brązu – gdzie kupić?

Wszelkiego rodzaju statuetki okolicznościowe można bez trudu zamówić u rzeźbiarzy bądź – jeśli zależy nam w głównej mierze na statuetkach metalowych i posiadamy już przygotowany model – u fachowców wyspecjalizowanych w odlewnictwie. Typów statuetek pamiątkowych jest dużo, jakkolwiek największym zainteresowaniem cieszą się figurki z brązu. Naturalnie nie dzieje się tak bez przyczyny – ich wykonanie jest nie jest droga, a zarazem wyglądają one wspaniale, co w znacznym stopniu podnosi prestiż wszelkiego typu turniejów sportowych czy plebiscytów.