Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

13 grudnia 2021

Badania psychologiczne kierowców Bielsko - poznaj więcej szczegółów o tych usługach.

Na sytuację na szosach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów w myśl prawa powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest podzielność uwagi, postrzeganie szybkości, zdolność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. Jak? W sieci znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]