Sztabki złota – zróżnicuj swój portfel inwestycyjny

24 września 2023

Więcej o sztabie złota na goldbroker.pl/sztabki-zlota/.

Deponowanie środków pieniężnych na lokacie lub po prostu odkładanie ich na koncie nie jest dziś tak opłacalne jak dziesięć lat temu. Niskie oprocentowanie oferowane przez instytucje bankowe, ale także i większe zrozumienie, że nie inwestowany kapitał nie zarabia doprowadziły do tego, że Polacy szukają rozwiązań, które pozwolą ich oszczędnościom zapewniać za jakiś czas poboczny przychód. Obok kupowania funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych i akcji, coraz większe grono zwolenników zdobywają metale inwestycyjne, a głównie – złote sztabki.

Czy złote sztabki to bezpieczna inwestycja?

Od razu należy stanowczo zaakcentować, że lokata finansów w złoto w sztabkach to inwestycja na lata. Złoto najczęściej opiera się mniejszym i większym wahaniom dostrzeganym w gospodarce, a nawet niepewność gospodarcza oraz polityczna nieraz zwiększa jego cenę. Owszem, można zauważyć wahania w jego wartości, jednakże analizując jej historyczny wykres od razu można zauważyć, iż wraz z upływem lat idzie ona w górę. Co jest tego powodem? Od stuleci ilość tego metalu szlachetnego będąca w obiegu pozostaje niemalże bez zmian. Kiedyś służył on jako uniwersalny środek płatniczy, dzisiaj jest szeroko stosowany w przemyśle, elektronice czy medycynie oraz – nadal na potężną skalę – w sztuce i złotnictwie. Pomimo, że wydobycie złota wciąż trwa i w teorii powinno go być coraz więcej, recykling tego kruszcu wykorzystanego m.in. do produkcji sprzętu elektronicznego (jak telefony komórkowe czy też kable USB) jest w wielu przypadkach nieopłacalny, dlatego popyt na złoto utrzymuje się wysokim poziomie i przewiduje się, że przez następne dziesięciolecia trend ten się nie odwróci.

Pojedyncze złote sztabki czy combibar – co zamówić?

Słysząc o inwestycji pieniędzy w złote sztaby gros inwestorów natychmiast oszacuje, że to nie dla nich, przez wysoki koszt. Jednak sztabki złota produkuje się w różnorodnych rozmiarach, dlatego praktycznie każdy może pozwolić sobie na inwestycję jakiegoś wycinka oszczędności w ten metal. Złoto można nabyć już w sztabkach o wadze 10 g, 2 g, a nawet 1 g. Takie drobne sztabki są też znakomite jako upominek. Poważni inwestorzy, posiadający większy kapitał raczej nabywają większe sztaby złota o wadze 50 g, 500 g, jak również 1000 g. Wypada jednakże mieć świadomość dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie da się rozłupać kupionej sztabki przy przyszłej odsprzedaży. Po drugie, wybierając większą sztabkę kupimy złoto dużo taniej. Toteż powinno się nabywać złote sztabki o różnej wadze lub zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są z góry podzielone na drobne kawałki o wadze 1 g.

Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]