Funt szterling to nadal silna waluta

9 sierpnia 2021

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o kurs funta w kantorach, uzyskasz na topkantor.pl.

Funt szterling, potocznie zwany funtem brytyjskim, to jedna z najważniejszych walut świata. Mimo przynależności najpierw do struktur EWG a potem Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie przyjęła euro i utrzymała swoją historyczną walutę.

Pozycja funta brytyjskiego po Brexicie

Na skutek decyzji o Brexicie, który okazał się procesem trwającym cztery lata, cena funta względem euro oraz dolara zdecydowanie zmalała. Było to powiązane między innymi z oznajmieniem przez znane podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, wyjścia z rynku brytyjskiego, co zagrażało spadkiem ilości zatrudnianych pracowników, a w konsekwencji też obniżeniem przychodu krajowego brutto. Odrabianie wyraźnego spadku kursu funta brytyjskiego z 2016 r. odbywa się wolno i przy całkiem dużych skokach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie była recesja z 2020 r. spowodowana kilkumiesięcznym zamknięciem angielskiej gospodarki z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2. Warto aczkolwiek zauważyć, że funt szterling to niezwykle mocny pieniądz, funkcjonujący w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciuset lat, który w samym tylko XX w. podźwignął się po ogromnych spadkach wywołanych odwołaniem powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy słynnym spekulacyjnym ataku z 1992 r.

Dane o kursie funta znajdziesz na stronie kantoru online

Funt brytyjski jest dla Polaków znaczącą walutą, w której w dalszym ciągu często lokują swój kapitał. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że mimo Brexitu, tysiące Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie wróciła do kraju i przez cały czas wspomaga finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualny kurs funta śledzi tym samym znaczna grupa rodaków. Poszukuje ona głównie przejrzystych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale w wielu przypadkach również wykresów historycznych sięgających kilku lat wstecz. Takie analizy znajdują się np. na stronach kantorów online, które aktualizują kurs w odstępach co kilka sekund. Dane te umożliwiają też wprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po korzystnym kursie.