Co to jest system rozliczeń SWIFT?

11 czerwca 2022

Dalsze informacje o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, iż w zasadzie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Lecz system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z filarów wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Do czego służy system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie znacznie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny funkcjonujący dzisiaj system tego typu. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SEPA, SORBNET i Elixir.Na całym świecie funkcjonują też różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego państwa.

Jak więc wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem prawie wszystkie kraje na świecie i stosują go nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się także przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT znanych banków, obecnych w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]