Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

28 maja 2022

Tutaj otrzymasz szczegółowe wiadomości o korekcie stożka rogówki.

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to schorzenie, które w dużym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może być powodem innych chorób oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych okuliści dysponują wiedzą pozwalającą sprostać tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – jak objawia się to schorzenie?

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który silnie ogniskuje promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i posiada dużo nocyceptorów, lecz jest słabo ukrwiona. W okolicy drugiej i trzeciej dekady życia może ulec odkształceniu polegającemu na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w środkowej części. Jest to spowodowane nadwątleniem tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki powoduje miopię oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Pacjenci uskarżają się także na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje też podwójne widzenie. Keratoconus często współistnieje z innymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Na szczęście dzisiaj osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie wada jest adiustowana przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych, później natomiast potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – metody cross linking i Topoguided

Korekta stożka rogówki może być wykonywana za pośrednictwem różnych procedur medycznych. Aktualnie najbardziej efektywnym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Bardzo dobre efekty przynoszą zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie krótkowzroczności albo niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie wyeliminuje wadę wzroku.

Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]