Oczyszczacz powietrza – urządzenie przydatne z wielu powodów

21 października 2020

Problem pułu zawieszonego w powietrzu zagościł już w świadomości przeciętnego Polaka i sporadycznie jest bagatelizowany. Mieszkańca Polski zdają sobie sprawę, że czystość powietrza, które na co dzień wdychamy, silnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Tak długo jak nie zostaną wprowadzone systemowe rozwiązania, każdy musi zatroszczyć się o swoje zdrowie, przykładowo poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowość w naszych sklepach

Im bardziej zindustrializowany rejon, tym większe jest ryzyko występowania dużego stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Na rozwój licznych schorzeń układu oddychania narażeni są w szczególności rezydenci większych miast i okolic w pobliżu zakładów przemysłowych wypuszczających do atmosfery znaczne ilości tych pyłów. Regularne używanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na spore zmniejszenie negatywnego wpływu pyłów na zdrowie. I nie jest to w tej chwili nowość na krajowym rynku – oczyszczacze powietrza licznych renomowanych producentów, jak np. Wood’s, Airdog czy Blueair, od lat obecne są w ofercie wielu sklepów. Co istotne, poza filtrowaniem z powietrza drobinek pyłu, nieraz posiadają one także inne pożyteczne funkcje.

Oczyszczacze powietrza usuwają nie tylko pyły i zarazki

Oczyszczacze powietrza występują w różnych rozmiarach, w związku z tym bez trudu kupimy sprzęt właściwe do określonej kubatury pomieszczenia. Są to urządzenia względnie nieduże, toteż bez ograniczeń można przenieść je pomiędzy pomieszczeniami. Poza usuwaniem z powietrza pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, zatrzymują one dodatkowo grzyby oraz zarazki, które mogą być źródłem szeregu chorób czy też reakcji alergicznych, jak również szkodliwy formaldehyd. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje oraz nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza w pomieszczeniach rześką atmosferę, a przy tym gwarantuje mocniejszy sen. Część oczyszczaczy ma również czujniki wykrywające wysokie stężenie CO2. Używanie oczyszczacza powietrza zaleca się głównie alergikom.