O przyczynach bólu kręgosłupa i jak z nim walczyć

23 sierpnia 2020

Sprawdź więcej informacji o bólu pleców na www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html

Nawracający ból pleców między łopatkami, w odcinku lędźwiowym czy piersiowym powoli staje się normalnością dla sporego odsetka populacji. Obecnie jest to dolegliwość, z którą mierzą się nie tylko ludzie w starszym wieku. Niska aktywność fizyczna połączona z siedzącą pracą skutkuje tym, iż bólu tego typu doświadczają coraz to młodsi ludzie.

Co bywa powodem bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może mieć sporo przyczyn. Jego pojawienie się przykładowo na wysokości klatki piersiowej częstokroć związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku barku oraz ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również informować o powstawaniu schorzeń organów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, toteż jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego typu źródeł. Natomiast ból w odcinku lędźwiowym, jak również ból na wysokości łopatek notorycznie jest efektem przeciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, więzadeł bądź ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego zwykle przenoszeniem ciężkich przedmiotów czy wadliwą postawą. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest ignorowany, ponieważ ustępuje po odpoczynku, jednak może on być sygnałem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa również konsekwencją różnych stanów zapalnych czy urazów niejednokrotnie tak błahych, iż odgrzebujemy je z pamięci dopiero podczas rozmowy z lekarzem.

Jak walczyć z bólem pleców?

Bólu pleców nie można zaniedbać i trzeba szybko umówić się na wizytę u lekarza. Będzie on w stanie wstępnie rozpoznać typ oraz przyczynę bólu, a następnie odeśle do stosownego specjalisty, który ustali optymalną formę leczenia. Nie warto jednak czekać, aż pojawi się ból krzyża. Nawet jeżeli kręgosłup dotychczas nie sprawiał problemów. W tym celu doktorzy zalecają systematyczne ćwiczenia, pamiętanie o należytym ułożeniu ciała np. w czasie pracy przy biurku oraz utrzymanie odpowiedniej wagi. Spięte mięśnie pleców czy karku można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź przy użyciu sprzętu do wibroterapii. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co minimalizuje ból przeciążeniowy, a także pobudza krążenie limfy i krwi.

Dane adresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]