Leczenie kanałowe – jak wybrać lekarza?

15 sierpnia 2020

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym zagadnieniem. Obecnie jednak, stosując innowacyjne narzędzia i – przede wszystkim – skuteczne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować nam, że zabiegi będą całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne zawsze, jeżeli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich narzędzi, dzięki czemu stomatolog może dostać się do głęboko zlokalizowanych tkanek zęba. Dobrze jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, często naprawdę złożonych technologicznie sprzętów. Jakich?

Endodoncja mikroskopowa – akcesoria

Obok sprzętów ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu przed oczami dentysty, minimalizując prawie całkowicie ryzyko różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie również mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności ułatwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują też specjalne narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie wizyty i polepszenie samopoczucia leczonego.

Bezpłatne leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach będzie ono fundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest osobom poniżej 18 lat. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast pełnopłatne. Jeśli będzie ono potrzebne, powinniśmy wybrać się do lekarza posługującego się odpowiednimi narzędziami i wcześniej sprawdzić, co o jego usługach dotychczasowi klienci mówią w sieci.