Kto może poddać się plastyce powiek górnych?

7 lutego 2021

Plastyka powiek to rozwiązanie dla osób, które czują intensywny dyskomfort z powodu ich opadania. Skóra powiek jest niezmiernie cienka, więc w miarę szybko ulega procesowi starzenia, traci z biegiem lat kolagen oraz elastynę, co skutkuje jej zwiotczeniem. Lecz opadające powieki nie są niedogodnością dotykającą wyłącznie starszych ludzi. Nieraz na tę przypadłość z przyczyn genetycznych cierpią też osoby w młodym wieku.

Z jakich powodów pacjenci zapisują się na podniesienie powiek?

Proces starzenia się tkanek jest czymś normalnym i nowoczesna medycyna nie znajduje się nadal na poziomie, który umożliwiłby jego zupełne powstrzymanie. Opadanie powiek jest zatem typowym efektem utraty przez skórę sprężystości. Z reguły opadanie powiek jest wyłącznie problemem estetycznym, bowiem sprawia, że twarz sprawia wrażenie ogromnie wycieńczonej. Aczkolwiek wielu pacjentów zapisuje się na podniesienie ze względów leczniczych – opadające powieki przyczyniają się do znacznego zawężenia pola widzenia, dotkliwego zmęczenia oczu lub chronicznego bólu głowy. Może to tym samym dostrzegalnie oddziaływać na nasze życie, poprzez utrudnianie powszednich czynności, jak czytanie czy prowadzenie auta.

Ile trwa blefaroplastyka, czyli zabieg korekty powiek górnych?

Podniesienie powiek górnych polega na wykonaniu nacięcia skóry w naturalnym załamaniu i pozbyciu się niepotrzebnej luźnej tkanki. W razie potrzeby eliminuje się także nagromadzoną tkankę tłuszczową. Rana po cięciu zszywana jest cienkimi szwami, co daje pewność, iż po zasklepieniu ślad po nich będzie niedostrzegalny. Sam zabieg korekty powiek górnych trwa przeważnie około jednej godziny i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilkanaście dni widoczny jest obrzęk oczu, niekiedy pacjent doświadcza także pieczenia powiek, jednak najczęściej już po blisko 14 dobach pacjenci mogą wrócić do pełnej aktywności.

Nie każda osoba może przystąpić do zabiegu podniesienia powieki górnej, toteż uprzednio nieodzowna jest konsultacja ze specjalistą. Pośród przeciwwskazań do wykonania blefaroplastyki znajduje się m.in. zaburzenia gojenia się ran, choroby nowotworowe i nadciśnienie. Plastyki powiek górnych nie wykonuje się też u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży.