Korekta wad wzroku z wykorzystaniem lasera – metody
3 grudnia 2021
Jeśli interesujesz się zabiegiem femtoLasik, koniecznie zajrzyj tu.
Korekcja laserowa wzroku to współcześnie najbardziej popularna forma korekty presbiopii, astygmatyzmu, myopii oraz hyperopii, aczkolwiek niewiele zainteresowanych zdaje sobie sprawę z tego, że zabiegi te są przeprowadzane przy pomocy różnych technik.
Metoda FemtoLASIK – bezbolesna, bezpieczna, a przy tym bezinwazyjna metoda korekty wzroku
FemtoLASIK (często nazywany także All-Laser-LASIK) to bezinwazyjna, nie wywołująca bólu oraz w pełni bezpieczna metoda korekcji takich wad jak krótkowzroczność (do -10 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), dalekowzroczność (do +4 dioptrii) oraz w indywidualnych przypadkach starczowzroczność. Sam zabieg nie jest długi – sprawny lekarz optometrysta może zrealizować go w czasie poniżej dwudziestu minut. Zaletą tej metody jest to, że pacjentowi bardzo szybko wraca ostrość wzroku – zasadniczo w ciągu doby po zabiegu może wznowić swoje powszednie czynności. Zabieg realizowany w dwóch etapach i w przeciwieństwie do innej metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana za pomocą mechanicznego ostrza. W trakcie zabiegu FemtoLASIK najpierw przy pomocy lasera femtosekundowego rozdziela się płatek rogówki o grubości blisko 0,1 milimetra, a w kolejnej fazie następuje formowanie rogówki z wykorzystaniem lasera excimerowego.
Inną odmianą zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie działanie lasera excimerowego jest indywidualne dla każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu sporządza się topografię rogówki i na jej podstawie koduje się poszczególne ruchy lasera. Ten wariant zabiegu wykonuje się u osób z astygmatyzmem i hyperopią, których rogówka charakteryzuje się nietypowym kształtem.
Inne metody korekcji wad wzroku
Inne metody korekcji wad wzroku to między innymi:
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej zdejmowany jest z rogówki nabłonek (odbudowuje się on po pewnym czasie naturalnie), a w drugim kroku kształtuje się rogówkę z użyciem lasera excimerowego. EBK nazywana jest metodą powierzchniową, gdyż wiązka lasera nie ingeruje w głębsze warstwy rogówki. Zabieg ten można jednakże zastosować wyłącznie do korekty niedużych wad wzroku.
LASEK – przeprowadzany jest u pacjentów, u których z rozmaitych powodów nie da się wykorzystać metody FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki usuwany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.
Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]