Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

5 stycznia 2021

Gruczoł sterczowy, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina postacią i wielkością kasztan jadalny. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważna jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość zdiagnozowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego wykrycia groźnych zmian rakowych. Należy podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można bagatelizować ryzyka jego ewentualnego powstania.

Trudności mikcją i wzwodem – niepokojące symptomy

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się u urologa, szczególnie jeśli spostrzegli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, trudności z erekcją i wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, ale także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć absolutną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji prostaty.

Na czym polega biopsja prostaty?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu symultanicznie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym najczęściej ok. pół godziny. Prócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, gdyż przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki gruczołu są następnie sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, alergia na niektóre leki czy zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]