Eliminacja wirusów przez oczyszczacze powietrza Airdog X5 i Airdog X8

15 listopada 2020

Mimo tego, że jesień to piękna i kolorowa pora roku, może ona przysporzyć nam wiele zmartwień związanych z naszym zdrowiem. Z nadejściem tego okresu zwykle wiąże się zwiększona zachorowalność na grypę. Każdego roku do poradni, czy szpitali zgłaszają się osoby z powikłaniami po niewyleczonej chorobie. Niestety źle leczona, lub co gorsza, nieleczona wcale, może doprowadzić nawet do śmierci. Czy możemy uchronić się przed grypą? Czy oczyszczacz powietrza pozbędzie się wirusów z naszego domu?

Grypa – jakie stwarza zagrożenia dla naszego organizmu

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez wirusa grypy. Jest często bagatelizowana przez chorującego, co jest bardzo niebezpieczne szczególnie dla osób starszych i przewlekle chorych. Co roku zapada na nią nawet 15% populacji, przez co stanowi ona bardzo poważny problem zdrowotny. Według WHO co roku na świecie choruje na grypę około 330-990 mln ludzi, z czego w wyniku powikłań pogrypowych umiera od 0,5 do 1 mln. Daje to niechlubną szóstą pozycję w klasyfikacji przyczyn zgonów.

W sezonie epidemicznym 2019/2020 od 1 września 2019 do 7 lipca 2020 r. odnotowano łącznie 3 863 195 zgłoszeń przypadków zachorowań na grypę w Polsce (ad.1).

Grypę wywołują wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Są to patogeny podzielone na 3 grupy: A, B oraz C. Wirus grypy to niewidoczne gołym okiem cząsteczki, które po wniknięciu do komórki namnaża się i wywołuje objawy. Najczęściej są to:

 • gorączka i dreszcze – na początku choroby gorączka jest bardzo wysoka, może przekraczać 38 st. C, czasami osiąga wartość 40 st. Celsjusza;
 • bóle mięśni i stawów – to typowe objawy grypy, często bóle są tak silne, że powodują problemy z poruszaniem się;
 • ból głowy – zazwyczaj towarzyszy wysokiej gorączce;
 • ból gardła;
 • kaszel – najczęściej suchy;
 • zmęczenie i brak apetytu.

Niewyleczona infekcja może prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli czy rozwoju astmy, a nawet do niewydolności oddechowej.

W jaki sposób można zarazić się grypą

Wirus ten najczęściej rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę, powinniśmy unikać dużych skupisk ludzi, a w momencie podejrzenia zachorowania, powinniśmy pozostać w izolacji, aby nie zarażać innych. W takiej sytuacji znakomitym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w otoczeniu domowym są oczyszczacze powietrza z serii Airdog. Wydajność tych oczyszczaczy pozwala na przetłoczenie nawet 800 m³ powietrza w ciągu godziny, co jest bardzo istotne, ponieważ podczas choroby nasze płuca powinny oddychać czystym i wolnym od zanieczyszczeń powietrzem. Przechwytują cząsteczki o średnicy do 0.0146 μm, mogą więc usunąć niemalże wszystkie szkodliwe zanieczyszczenia. Bardzo istotne jest również to, że oczyszczacz powietrza Airdog pracuje bardzo cicho, co dla już chorującej osoby jest bardzo ważne, ze względu na bóle głowy towarzyszące wysokiej gorączce.

Związek między zanieczyszczeniem powietrza a grypą

Wiadomo już od dłuższego czasu, iż podwyższony poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM2.5/PM10, tlenkami azotu, dwutlenkiem siarki i spalinami z oleju napędowego może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na grypę. Według naukowców do cząsteczek zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu, przyczepiają się wirusy, co powoduje ich znacznie dalsze przemieszczanie niż podczas kichania czy kasłania.

Zdaniem alergologów zanieczyszczone powietrze wzmaga objawy grypy u osób już chorych, ponieważ cząsteczki zanieczyszczeń powodują zapalenie i podrażnienie oskrzeli.

Jak zatem uchronić się w sezonie grypowym? Ważną rzeczą o jakiej powinniśmy pamiętać jest to, że grypa jest chorobą zakaźną i nie należy jej lekceważyć, ponieważ nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Najczęściej grypę leczymy domowymi sposobami (w cięższych przypadkach zalecana jest nawet hospitalizacja) leżąc i zbijając gorączkę. Pomieszczenie, w którym przebywamy powinno być zatem dobrze wentylowane, oczyszczone ze wszystkich wirusów i odpowiednio nawilżone. Aby zabezpieczyć siebie oraz bliskich przed zachorowaniem na grypę możesz:

 • skorzystać ze szczepionki przeciw grypie, jest ona zalecana i ogólnie dostępna w przychodniach;
 • zastosować w pomieszczeniach oczyszczacz powietrza Airdog X8 lub Airdog X5 – które mają bardzo dokładny pomiar stężenia zanieczyszczeń;
 • dbać o higienę rąk i zdrowe odżywianie.

Oczyszczacze Airdog X5 i X8 w walce z wirusami

Kiedy powietrze, którym oddychamy zanieczyszczone jest przez bakterie i wirusy, nasze zdrowie jest w niebezpieczeństwie. Chorobami możemy zarazić się drogą kropelkową, gdy ktoś kicha lub kaszle, ale również wdychając cząsteczki kurzu, do których mogą być przyczepione wirusy. Infekcje wywołane przez wirusy mogą powodować różne choroby, od zwykłego przeziębienia po groźną grypę. Niektóre wirusy od momentu kasłania lub kichnięcia, pozostają w powietrzu przez kilka godzin, a od momentu odpadnięcia na powierzchnię nawet do 24 h. Dlatego tak istotne jest zadbanie o dobre powietrze dla naszego organizmu.

Bardzo dobrym i skutecznym sposobem na pozbycie się krążących wirusów z naszego domu jest oczyszczacz powietrza. Airdog X5 i jego wzbogacona wersja X8 sprawdzą się w tej sytuacji stuprocentowo. Urządzenia te oparte zostały na opatentowanej technologii TPA®. Oznacza to, że nie będziemy musieli martwić się kosztowną wymianą filtrów. Zazwyczaj w oczyszczaczach stosuje się filtry HEPA, które trzeba systematycznie wymieniać. W przypadku oczyszczaczy powietrza Airdog nie mamy tego problemu. Wystarczy wyjąć filtr i dokładnie go umyć. Daje nam to duży komfort użytkowania i oszczędzamy w ten sposób pieniądze. Musimy pamiętać, że w przypadku braku regularnej wymiany filtrów HEPA, zanieczyszczenia mogą wracać z powrotem do powietrza, z którego pochodzą. Przy wysokiej temperaturze i wilgoci bakterie mogą gromadzić się na filtrach HEPA, dlatego trzeba je wymieniać co 6 miesięcy. Użytkując oczyszczacze Airdog, możemy oddychać spokojnie i bezpiecznie dzięki kasecie filtracyjnej, którą możemy po prostu umyć. System filtracji Airdog zaprojektowano tak, aby skutecznie wyeliminował z naszego otoczenia wszystkie wirusy, grzyby, bakterie, pyły zawieszone oraz lotne związki organiczne. Jakość oczyszczaczy potwierdzają liczne atesty i certyfikaty.

Kaseta filtracyjna oczyszczaczy powietrza Airdog pozwala na skuteczne pozbycie się pyłów PM10, PM2.5, alergenów, wirusów czy bakterii. Ich cyfrowy wyświetlacz wskazuje bieżący stan jakości powietrza, więc jesteśmy świadomi w każdej minucie, jakie powietrze wdychamy. Filtr wstępny zatrzyma włosy, sierść, naskórek i inne większe zanieczyszczenia. W walce z zanieczyszczeniami pomoże również wbudowany jonizator plazmowy. Kaseta filtracyjna, umieszczona wewnątrz oczyszczacza, przechwytuje pyły zawieszone PM10, PM2.5, wirusy, pyłki oraz zarodniki grzybów, a filtr węglowy eliminuje wszystkie zapachy oraz lotne związki organiczne. W modelu X8 dużym ułatwieniem w kontroli powietrza jest zdalny detektor zanieczyszczeń. Dzięki niemu możemy monitorować stan powietrza w naszym domu z dowolnego miejsca w zasięgu sieci Wi-Fi.

Dlaczego warto kupować oczyszczacz powietrza Airdog X5 i Airdog X8

Oczyszczacze powietrza na przestrzeni ostatnich paru lat stały się obowiązkowym wyposażeniem naszych domów i biur – miejsc, w których przebywamy najczęściej. Każdy z nas chce oddychać czystym, pozbawionym wirusów powietrzem. Oczyszczacze Airdog X5 i Airdog X8 doskonale radzą sobie z tym problemem. Można by rzec – oczyszczacze do zadań specjalnych. Należy bowiem wspomnieć, że w momencie wybuchu pandemii koronawirusa, to właśnie te oczyszczacze ruszyły do walki. Firma przekazała 120 urządzeń do miejscowego ośrodka zdrowia Wuhan Asia Heart Hospital, co okazało się bardzo pomocne w walce z pandemią.

Zarówno COVID-19 jak i grypę wywołują wirusy, obie choroby mają te same drogi transmisji i bardzo podobną wielkość cząsteczek. Wirus grypy może osiągnąć średnicę około 80-120 nm, natomiast cząsteczka koronawirusa Sars-CoV-2 mierzy od 0,06 μm do 0,14 μm (60-140 nm). Mając na uwadze te dane możemy przyjąć, iż oczyszczacze powietrza Airdog, które przechwytują cząsteczki do 0.0146 μm, mogą skutecznie pomóc w walce z wirusami. Urządzenia te zostały dopuszczone do użytku i są wykorzystane w placówkach medycznych.

Wydajność oczyszczacza powietrza Airdog X8 pozwala na oczyszczenie pomieszczenia o powierzchni 90 m² w ciągu jednej godziny, jest to 800 m³ przefiltrowanego powietrza. W ciągu 60 minut przy takiej powierzchni mamy zapewnioną trzykrotną wymianę powietrza, co jest wielkim atutem, jeżeli chodzi o umieszczenie tych urządzeń w szpitalach czy ośrodkach zdrowia.

Jednym z najbardziej istotnych parametrów dotyczących wyboru oczyszczania powietrza do Twojego pomieszczenia jest liczba wymian powietrza, którą urządzenie jest w stanie przefiltrować w danym przedziale czasowym. Za komfortowe minimum w strefie przebywania ludzi przyjmuje się 3 wymiany powietrza w przeciągu godziny.

Wydajność oczyszczacza powietrza Airdog X8

Do mniejszych pomieszczeń idealnie sprawdzi się Airdog X5. Wydajność tego oczyszczacza to 340 m³, co oznacza trzykrotne przefiltrowanie pomieszczenia 38 m² w jedną godzinę. Urządzenia te są bardzo ciche, więc z powodzeniem mogą chronić nas nocą.

Wydajność oczyszczacza powietrza Airdog X5

Co zatem przemawia na korzyść oczyszczaczy Airdog?

 • zatrzymują najdrobniejsze cząsteczki (przechwytują cząsteczki do 0.0146 μm, mogą więc usunąć niemalże wszystkie szkodliwe zanieczyszczenia);
 • usuwają bakterie i wirusy;
 • neutralizują alergeny;
 • pozwalają oszczędzić czas i pieniądze;
 • chronią nasza planetę;
 • są bardzo ciche;
 • posiadają blokadę rodzicielską;
 • mają regulowaną prędkości wentylacji;
 • zdalny detektor zanieczyszczeń;
 • minimalna emisja ozonu;
 • brak konieczności wymiany filtrów.

Czy warto zakupić oczyszczacz powietrza Airdog? Tak! Skuteczność oczyszczaczy jest bardzo duża i należy używać ich nie tylko w okresie dużej zachorowalności na grypę, ale przez cały rok, aby stworzyć zdrowe środowisko dla wszystkich domowników. Musimy jednak pamiętać, aby nie traktować oczyszczacza powietrza, jako urządzenia, które bezwzględnie uratuje nas przed chorobą. Pomoże on znacznie zredukować ryzyko zarażenia, ale nie wyeliminuje go całkowicie.

Autor: Zespół Airdog.pl

Ad. 1. Meldunki epidemiologiczne „Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce” (na podstawie danych dostępnych w dn. 07.05.2020 r. http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm)

Źródło tekstu: https://airdog.pl/eliminacja-wirusow-przez-oczyszczacze-powietrza-airdog-x5-i-airdog-x8/