Chirurgia stomatologiczna – podstawowe informacje

13 stycznia 2021

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, że nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi wykona chirurg stomatolog?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek często powtarzających się stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednak dostępne są środki, kompletnie eliminujące przykre odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.