Kilka słów o zastosowaniu filtrów o klasie filtracji F i H

12 października 2020

Zobacz, gdzie zamówić filtr F7

Powiedzmy szczerze: jakość powietrza w naszym kraju zła. Pod tym względem Polska jest na jednej z ostatnich pozycji wśród państw Unii Europejskiej. Regularnie słychać nowe komunikaty o przekroczeniu norm stężenia pyłów PM2.5 oraz PM10 i z tej przyczyny też cały czas poszukiwane są skuteczne metody, pozwalające poradzić sobie z postępującym zanieczyszczeniem, przede wszystkim w pomieszczeniach, w których podtrzymanie sterylności powietrza jest nadzwyczaj ważne (przykładowo w salach operacyjnych).

Filtry mini-pleat eliminują pyły PM2.5 oraz włókna

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), czyli filtry powietrza wysokiej efektywności, znane i stosowane są od kilku dekad. Są obecne między innymi w odkurzaczach i pokojowych oczyszczaczach powietrza. W wentylacjach zakładanych w obiektach użyteczności publicznej, budynkach mieszkalnych lub biurach znakomicie spełnią swoje zadanie uniwersalne filtry dokładne typu minipleat, które zależnie od klasy poradzą sobie z eliminacją pyłów PM2.5 (klasa filtracji F7) i PM10 (klasa filtracji F9), których drobinki tworzą smog. Nie są dla nich kłopotem też takie zanieczyszczenia, jak dym tytoniowy, pyłki roślin bądź sierść zwierząt. Poszukując filtrów dokładnych F7 czy F9 powinno się wziąć pod uwagę nie tylko ich wydajność, ale też jakość ich wykonania. Te wytwarzane przez sieradzką firmę MARSS Filtry Hepa mają ramę z ocynkowanej stali cechującą się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne (jak wysoka wilgoć, temperatura) i uszkodzenia mechaniczne. Wydajny wkład filtracyjny wytworzony z włókna szklanego zabezpieczony jest siatką z aluminium po stronie wlotu powietrza. W filtrach mini-pleat papier filtracyjny złożony jest w drobne plisy i wzmocniony jest klejem poliuretanowym, co powoduje, że filtry te odznaczają się dużą żywotnością. Filtry minipleat wytwarzane są w kilkunastu rozmiarach dopasowanych do potrzeb każdego użytkownika.

Filtry HEPA H13 oraz H14 – tam gdzie należy zachować najwyższe normy sterylności

Do wykorzystania przemysłowego wymagane są natomiast filtry o kategorycznie wyższej przepustowości przelatującego powietrza, którą mogą zagwarantować filtry absolutne HEPA H13 i H14 . Plisy pakietu filtracyjnego są w nich oddzielone w regularnych odstępach przez separatory z aluminium, a mocna rama, również wykonana z ocynkowanej stali, jest odporna na zmiany temperatury i wilgoć, co umożliwia sprawną filtrację w ekstremalnych warunkach (aż do 80°C). Takie filtry wykorzystywane są tam, gdzie trzeba spełnić najwyższe normy czystości powietrza, m.in. na liniach produkcyjnych przemysłu optycznej.

Pochodzenie fotografii – marss.pl.

Dane adresowe:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46