Zajęcia ogólnorozwojowe dla najmłodszych

28 grudnia 2020

Dla najmłodszych zabawa to nie tylko przyjemność – odpowiednio pokierowana może pobudzać ich percepcję. Rodzice, którzy chcą poszerzać zdolności kognitywne swoich dzieci, mogą brać udział ze swoimi pociechami w zajęciach sensorycznych.

Zajęcia baby sensory – rozwój umiejętności psychicznych i ruchowych dzieci

Ogólnorozwojowe zajęcia sensoryczne to zabawy dla dzieci do 13 miesiąca życia, a więc niemowląt. Pierwsze miesiące życia jest wyjątkowo istotny dla dziecka, albowiem zachodzi w owym czasie jego niezmiernie gwałtowny rozwój umysłowy oraz fizyczny. Na skutek doznań sensorycznych w tkance mózgu malucha wytwarzają się w tym czasie miliony kolejnych połączeń między neuronami. Wobec tego powinno się dostarczyć o jak najwięcej interesujących atrakcji, oddziałujących pożytecznie na postępy malucha. Zajęcia ogólnorozwojowe dla najmłodszych organizowane są w dwóch przedziałach wiekowych – dla niemowląt do szóstego miesiąca oraz tych w wieku od siódmego do trzynastego miesiąca życia. Z uwagi na to, że przeznaczone są dla niezmiernie małych dzieci, trwają nie dłużej niż 60 minut, które dzielone są na fazy odpoczynku i zabawy. W czasie zajęć maluchy angażowane są w szereg aktywności, które stymulują ich rozwój społeczno-emocjonalny oraz umiejętności porozumiewania się i motoryczne.

Zajęcia ogólnorozwojowe z muzyką

Jednym z pozytywnie oddziałujących na rozkwit dziecka bodźców jest muzyka. Podczas gry na różnych instrumentach, tak starsze, jak i małe dzieci, kształtują fantazję oraz czułość na piękno, jak również uczą się zrozumienia tempa. Styczność z muzyką w okresie niemowlęctwa rozwija zdolności kognitywne maluchów, co w przyszłości może stać się bazą lepszego nauczenia się podstaw matematyki. Zajęcia muzyczne to także zajmująca zabawa z gromadą rówieśników. Pod okiem wprawnego w pracy z maluchami instrumentalisty, dzieci nauczą się, że dźwięki można wytwarzać również za pomocą rozmaitych obiektów. W czasie gier z muzyką wyzwalane są dźwięki o bezpiecznym stopniu głośności..