Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

16 grudnia 2021

Więcej o szalunkach Kraków.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Najczęściej używa się ich w przypadku wylewania murów z betonu – wtenczas są one konieczne do tego, żeby należycie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się też podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie otworów na okna, drzwi oraz bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i gdzie mogą nabyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wytworzone są szalunki?

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ lub drewnianych desek, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większa część inwestorów i wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki wytwarza się ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również zestawiać dwa lub trzy surowce. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę spajają głowice ze aluminium bądź stali, belki, narożniki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – dla kogo?

Podmioty często parające się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają zamierzających postawić pojedynczy obiekt oraz ekip, które zwykle oferują inne usługi. Nabycie wszelkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku nie byłoby rentowne . Znacznie lepszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]