Rodzaje sklejki szalunkowej i jej wykorzystanie

26 października 2023

Jeśli szukasz sklejek szalunkowych, koniecznie sprawdź sklep.abcszalunki.pl.

Deski szalunkowe to podstawowy moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jednakże na ogół stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić budynki z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są również wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam niezbędna, a nie chcemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół używane były deski z bloków drewna. Te jednakże były drogie, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego dziś używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które produkuje się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma służy również wynajmem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]