Odprowadzanie wody opadowej z dachu – systemy rynnowe

10 grudnia 2021

Potrzebujesz rynnien PCV? Skieruj się tutaj.

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz wprawy – tak samo jak montaż systemów rynnowych. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie elementy je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny PCV, plastikowe albo metalowe – które wybrać?

W ofercie dystrybutorów znajdziemy orynnowanie dachu wyprodukowane z różnych surowców – m. in z metalu tworzyw sztucznych. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien trzeba zatem skonsultować z fachowcem.

Dane adresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08