Wisiorki srebrne

20 sierpnia 2020

Więcej o wisiorkach srebrnych

Srebro od dawna znajduje się wśród najczęściej stosowanych przez artystów surowców. Nie powinno to dziwić – jest miękkie, świetnie wygląda i charakteryzuje je ciekawy połysk. Ozdoby takie jak wisiorki srebrne potrzebują jednak odpowiedniej dbałości – metal ten jest bardzo czuły, w związku z czym możemy zarysować. W jaki sposób zatem dbać o wykonaną ze srebra biżuterię?

Detergenty źle działają na wisiorki srebrne

Detergenty dla srebrnych ozdób okazują się szkodliwe. Przez nie metal może zmieniać kolory i pokrywać się osadem. Nie wolno zatem stosować ich w celu pielęgnacji ozdób, a podczas sprzątania bezwzględnie musimy ściągnąć wszelkie wisiorki srebrne oraz pierścionki.

Gdzie trzymać wisiorki srebrne?

Wisiorki srebrne należy chronić także wtedy, gdy nie mamy ich założonych. Do ich trzymania powinniśmy wykorzystywać kuferki wykładane od wewnątrz delikatną tkaniną – zapobiegniemy tak ich uszkodzeniu. Srebro niezbyt dobrze reaguje również na kontakt z wilgocią i dużymi temperaturami, które mogą sprawić, że straci barwę lub się odkształci. Przed schowaniem do kuferka paru ozdób, powinniśmy wcześniej owinąć je delikatną szmatką albo włożyć do plastikowej torebki.

Pielęgnacja wisiorków srebrnych

Do czyszczenia srebra powinniśmy wykorzystać letnią wodę z solą – świetnie usuwa pojawiający się na powierzchni tego surowca nalot. Oprócz tego odpowiednie będą również wódka, białko jaja i odpowiednie preparaty. Do pielęgnacji wykonanych ze srebra ozdób powinniśmy używać delikatnych szmatek – twarde mogą uszkodzić fakturę.