Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

29 sierpnia 2020

Dalsze informacje o mystic topazie

Niepowtarzalny blask i oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od dawna cieszącego się dużym zainteresowaniem miłośników biżuterii. Mimo że z pozoru można mylnie stwierdzić, że to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są rezultatem odpowiedniej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku wystawiany na wpływ gorąca oraz powlekany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Barwy topazu mistycznego

Kolory, jakie ma topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, z jakim jest połączony. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że topaz przybiera purpurowy odcień, niebieski z kolei jest efektem podgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Szczególnie dobre skutki przynosi obrabianie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich kreacji

Jak przed momentem wspomnieliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Chętnie używają go więc do produkcji wisiorków, pierścionków czy broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do eleganckich kreacji – doskonale wygląda także na co dzień. Nie bez znaczenia okazuje się też mnogość kolorów, dzięki której prościej można wybrać biżuterię do swojego stroju.