Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

24 grudnia 2023

Jeśli chcesz kupić obrączki Kraków, koniecznie odwiedź tę stronę.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy Państwa Młodych na zawsze, a znakiem ich lojalności, oddania i miłości są obrączki, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki – cząstka sakramentu ślubu od XIII wieku

Pierwotnie nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, więc ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się elementem obrzędu zaślubin. Mało osób wie jednak, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później. I choć uprzednio zdarzało się, że wkładali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojenne eskapady, jednakże obyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, iż czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w innych państwach, jak na przykład w Brazylii, we Włoszech, w USA albo w Meksyku, wsuwa się je na lewą rękę, którędy wedle niegdysiejszych zabobonów biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują oraz przymierzają obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, bowiem jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – wygraweruj cytat, imię małżonka albo datę ślubu

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się skromniejszym wzornictwem. Przez wiele wieków wykonywano je z różnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy mosiądz) reprezentujące potęgę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia używa się najczęściej złota i platyny, które są symbolem ufności wobec małżonka. Owszem, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie kupowane są proste, uniwersalne złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch gatunków złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają również nieraz w swojej ofercie grawerunek. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo istotny dla młodej pary cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]