Badania genealogiczne – stwórz drzewo genealogiczne swojego rodu

1 maja 2022

Wiedza o historii rodu potrzebna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale nie brakuje jednak i takich, dla których to zdecydowanie za mało. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca wymagająca cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego rodziny – zwłaszcza takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się oraz śmierci poszczególnych członków rodziny wymaga naprawdę ogromnego nakładu pracy. Informacje znaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich lub kartotekach prowadzonych przez parafie. Najczęściej można przeglądać je zupełnie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Dobrze jest pamiętać, że cena poszukiwań może również wzrosnąć wraz z nieodzownością odbywania podróży do następnych parafii czy urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń mieszka na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu powinno się je opracować?

Na początku stwierdziliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest niezbędna do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Pozwala pełniej stać się częścią małej wspólnoty, którą tworzą nasi najbliżsi. Sprawia to też, iż przestajemy czuć się samotni we współczesnym świecie. To właśnie z tych przyczyn na chwilę obecną coraz więcej Polaków decyduje się na przygotowanie drzewa genealogicznego.