Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

14 listopada 2022

Potrzebujesz silnika szczotkowego? Sprawdź ultrarobotics.pl.

Dużo sprzętów, które użytkujemy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, by działać stosuje silniki na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, ogromne bądź niewielkie, te urządzenia odmieniły nasz sposób życia i pracy, a przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, jak pracują te silniki, ani z jakich elementów składają się.

Garść informacji o silnikach elektrycznych na prąd stały

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal 200 lat i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich opracowania, dalszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w rozmaitego typu urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki uznanych inżynierów połowy XIX wieku, jak m.in. Michael Faraday, Moritz Jacobi oraz Zénobe Gramme. Silniki prądu stałego składają się ze rotora, komutatora, nieruchomego stojana, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. Dzisiaj na co dzień używane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tej cyklicznie ulegającej awarii części, są postrzegane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za bezgłośne działanie orazwysoką niezawodność.

Silniki DC nie tylko do profesjonalnego wykorzystania

Teza, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz czytnik CD bądź korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są częścią samochodzików i pociągów sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które niewątpliwie damy także naszym córkom i synom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w wielu branżach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej bądź budowlanej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Z silniczków na prąd stały korzystają również hobbyści do realizacji autorskich zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o małej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach dla hobbystów czy z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od najlepszych światowych marek.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]